Zapewnienie właściwej temperatury jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wyniki i efektywność chowu zwierząt. Z tego powodu w budynkach inwentarskich instalacja grzewcza odgrywa znaczącą rolę, dlatego należy poświęcić jej szczególną uwagę już na etapie projektowym.
W jaki sposób ogrzać kurnik, stajnie lub świniarnie?
Wzrost i rozwój zwierząt, w zależności od rodzaju lub gatunku, jest często możliwy tylko w temperaturach względnie wysokich (w porównaniu do wymagań temperaturowych pomieszczeń przeznaczonych dla użytku ludzi). Już na etapie projektowym należy wziąć pod uwagę, że budynki takie jak: stajnie, kurniki, chlewnie czy obory charakteryzują się znacznym zapyleniem, oraz występowaniem środowiska agresywnego chemicznie, związanego z prowadzoną w nich działalnością. Niezwykle istotny jest również sposób i miejsce montażu urządzeń grzewczych. Nagrzewnica wodna – bo o niej mowa – powinna być montowana w miejscu, które nie spowoduje przeciągów, a także nie będzie generowała nadmiernego hałasu, na który zwierzęta mogą być wrażliwe.
Jakie nagrzewnice powietrza są najlepsze dla rolnictwa?
W praktyce w wielu przypadkach doskonale sprawdza się system konwekcyjny, oparty na nagrzewnicach wodnych, zasilanych z centralnego źródła ciepła. Urządzenia te umożliwiają doprowadzenie ciepłego powietrza bezpośrednio w strefę przebywania zwierząt oraz powodują dodatkową cyrkulację powietrza wspomagającą działanie instalacji wentylacyjnej. Nagrzewnice muszą być jednak przystosowane do pracy w środowisku korozjogennym i nieraz silnie zapylonym jak np. te z serii FARMER, posiadające wymiennik pokryty powłoką LCE, zabezpieczającą urządzenie przed negatywnym wpływem środowiska. Nagrzewnica posiada wentylator o stopniu ochrony silnika IP 54 lub IP 66 z łopatkami wykonanymi z tworzywa sztucznego lub ze stali – w zależności od modelu. Kolejną cechą nagrzewnic z serii FARMER jest większa niż w przypadku standardowych nagrzewnic odległość miedzy lamellami, a wymiennikiem ciepła. dzięki temu nie zapycha się on tak często oraz można go łatwo czyścić za pomocą sprężonego powietrza.
FARMER czyli najlepsze urządzenia dla sektora AGRO
Nagrzewnice FARMER HCF IP 54 i FARMER MC są wyposażone w trójbiegowy silnik AC, którego praca może być kontrolowana za pomocą regulatora prędkości z termostatem HC3S o stopniu ochrony IP 30 lub sterownika HMI o IP 20. Do sterowania nagrzewnicą FARMER HCF IP 66 z jednobiegowym silnikiem AC, przewidziano regulator prędkości obrotowej HC, który umożliwia regulację napięciową, o stopniu ochrony IP 54 lub sterownik HMI SINGLE o stopniu ochrony IP 20. Rozwiązaniem problemu niskiego stopnia ochrony sterowników z serii HMI, jest zewnętrzny czujnik temperatury o stopniu ochrony IP 68, dostarczany wraz ze urządzeniem – wystarczy, że sam czujnik będzie zainstalowany w stajni, kurniku, chlewni czy oborze i na podstawie jego wskazań sterownik zainstalowany w „bezpiecznym” miejscu będzie kontrolował pracę urządzeń grzewczych. Sterowniki HMI oraz regulator HC3S, pozwalają także na kontrolę pracy zaworu z siłownikiem, odcinającego dopływ czynnika do nagrzewnicy.