Nagrzewnica i pompa ciepła – jak to razem działa?
4 marca, 2023

Ogrzewanie magazynu – jak efektywnie ogrzać halę magazynową

Jeżeli szukasz odpowiedzi w jaki sposób ogrzać halę magazynową, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Powierzchnie wielkokubaturowe są bowiem nie lada wyzwaniem aby zaprojektować system grzewczy w taki sposób aby ogrzewanie magazynu było efektywne oraz nie powodowało strat energii a tym samym pieniędzy. W jaki sposób przygotować się na inwestycje tego typu – postaramy się odpowiedzieć.

Skąd biorą się problemy z ogrzewaniem pomieszczeń magazynowych?

Ogrzewanie hal magazynowych i innych budynków wielkokubaturowych (tj. o kubaturze przekraczającej nierzadko 1000 m3 i wysokości do kilkunastu metrów) jest niemałym wyzwaniem. Pomieszczenia tego typu charakteryzują się dużym obciążeniem cieplnym wynikającym z ich rozmiarów. Ponadto w wielu przypadkach występują otwierane czasowo bramy wjazdowe/wyjazdowe, które powodują dodatkowe straty ciepła. Efektywne ogrzanie wysokich pomieszczeń utrudnia również zjawisko pionowego gradientu temperatury, które sprawia, że ogrzane powietrze o mniejszej gęstości ucieka do góry i gromadzi się w strefie podstropowej, potęgując tym samym straty ciepła uciekającego przez dach.

ogrzewanie magazynu

Jak zapewnić efektywne ogrzewanie magazynu?

Pierwszym co należy sobie uświadomić jest fakt, że w większości przypadków zadaniem systemu ogrzewania jest zapewnienie komfortowej temperatury w strefie przebywania ludzi, czyli przeważnie około 2m wysokości od podłogi. Urządzeniami umożliwiającymi ogrzewanie pomieszczeń wielokubaturowych są nagrzewnice wodne, z funkcją ustawienia strumienia ogrzanego powietrza bezpośrednio w wymagane punkty obiektu. Kluczowym parametrem jest zasięg strumienia nawiewanego powietrza, dlatego w obiektach magazynowych szczególnie popularne są jednostki z naszej oferty o dużym zasięgu, takie jak HC 50-3S, HC 80-3S lub S4-3S w stalowej obudowie.

Nagrzewnica wodna serii HC-3S

air water heater

Nagrzewnica wodna serii S-3S w stalowej obudowie

air water heater

Montaż nagrzewnicy – jak zwiększyć efektywność pracy urządzenia. 

W przypadku montażu sufitowego (tj. nawiew pionowy w dół) nagrzewnice są w stanie częściowo odwrócić pionowy gradient temperatur, ograniczając niepotrzebne ogrzewanie górnych stref pomieszczenia. Istnieją jednak sytuacje, gdy instalacja sufitowa nagrzewnic jest niemożliwa (z powodów architektonicznych/konstrukcyjnych), nieefektywna (np. w wysokich pomieszczeniach ze względu na niewystarczający zasięg pionowy nagrzewnicy) lub niewystarczająca (gdy posiadamy zbyt mało urządzeń by „zrzucić” całe gromadzące się u góry gorące powietrze). W takim przypadku zalecane jest stosowanie destratyfikatorów – wentylatorów zrzutowych jak np. urządzenia z serii TORNADO. Ich kluczowym zadaniem jest pionowy nawiew ogrzanego powietrza w dół i wymieszanie go z tym znajdującym się w niższych strefach obiektu. Destratyfikatory należy stosować w pomieszczeniach wyższych niż 6 m. Przy wyborze urządzenia, należy pamiętać, że zasięg destratyfikatora również powinien być dobrany do wysokości – wentylator o zbyt małym zasięgu będzie nieskuteczny, a zbyt „mocny” może powodować przeciągi w strefie przebywania ludzi. Dlatego seria TORNADO składa się aż z sześciu urządzeń do wyboru o zasięgu od 6 do 15 m. W ten sposób z powodzeniem można dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb budynku.

Destrtyfikator serii TORNADO

Kurtyna bramowa – zminimalizuj straty ciepła w magazynie.

Jeżeli zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić aby zminimalizować straty ciepła do minimum, warto rozważyć montaż kurtyn bramowych, które tworzą swego rodzaju barierę powietrzną zapobiegającą ucieczce ciepłego powietrza przez bramę w trakcie jej otwierania i zamykania np. w trakcie dostawy lub rozładunku towaru ma teren obiektu. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z urządzeniami z serii HUMMER, które zaprojektowaliśmy z myślą o potrzebach związanych z efektywnym ogrzewaniem magazynu oraz centrów logistycznych.

Kurtyna bramowa seria HUMMER

kurtyna powietrzna bramowa

Sterowanie – w jaki sposób zaprogramować urządzenia, aby ich praca była praktycznie bezobsługowa?

Dla powyżej opisanych urządzeń należy zastosować odpowiednie sterowanie. Trójbiegowe silniki AC nagrzewnic wodnych powinny być sterowane temperaturowo (tj. zależnie od różnicy aktualnej temperatury w pomieszczeniu i tej wymaganej), za pomocą regulatora HC3S z termostatem lub sterownika HMI. Dla silników jednobiegowych AC zasilających destratyfikatory z serii TORNADO, zaleca się stosowanie sterownika HMI SINGLE, pracującego w trybie destratyfikacyjnym. Załącza on urządzenia, jeżeli różnica temperatury w górnej i w dolnej strefie pomieszczenia przekroczy zadaną wartość. Kurtyny przemysłowe HUMMER powinny natomiast pracować według wskazań czujnika drzwiowego, czyli włączyć się w momencie otwierania bramy i wyłączać, gdy zostanie ona zamknięta. Czujnik można podpiąć pod sterownik HMI CURTAIN, który steruje pracą kurtyny i opcjonalnego zaworu odcinającego. Wszystkie sterowniki HMI pozwalają na integrację urządzeń z inteligentnym systemem sterowania budynkiem BMS. Więcej rozwiązań z zakresu automatyzacji pracy urządzeń możesz znaleźć tutaj.

Jeżeli potrzebujesz fachowego doboru urządzeń do konkretnego budynku, nasi specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiednich urządzeń.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
=