Zapraszamy na stoisko do Mediolanu na MCE
29 stycznia, 2024
Nagrzewnica powietrza dla sektora AGRO
29 lutego, 2024

Rekuperacja – czyli zdrowe powietrze w Twoim domu

Każdy człowiek, aby dobrze funkcjonował potrzebuje powietrza. Najlepiej „dobrego”, czyli takiego które, jest świeże, czyste oraz o odpowiednim poziomie wilgotności. Często w tym celu decydujemy się na wyjazd w miejsce, gdzie w naszej ocenie powietrze spełnia te kryteria, zamiast pomyśleć o tym, co na co dzień robimy w tym aspekcie. W tym celu dobrze jest przyjrzeć się jakości powietrza we własnym domu. Dom jest bowiem dla wielu z nas azylem, w którym wypoczywamy. Warto zatem zadbać by mieszkanie prócz tego by było przytulne oraz stylowe było także zdrowe.

Jak zapobiegać przesuszaniu się powietrza?

W tradycyjnych systemach wentylacji grawitacyjnej powietrze usuwane jest przewodem kominowym, umożliwiając infiltrację świeżego powietrza z zewnątrz. W warunkach zimowych zewnętrzne powietrze zanim trafi do wnętrza domu jest ogrzewane przez system grzewczy, co powoduje spadek jego wilgotności względnej. Powietrze o niskiej wilgotności niekorzystnie wpływa na użytkowników pomieszczenia, powodując szereg dolegliwości opisanych poniżej.

W celu nawilżenia powietrza modne staje się stosowanie nawilżaczy. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne, a w przypadku małych nawilżaczy niekoniecznie skuteczne. Z tego względu na znaczeniu zyskuje rekuperacja z odzyskiem wilgoci, która w miarę możliwości dba także o odpowiedni poziom nawilżenia wprowadzanego powietrza.

Dlaczego wentylacja jest niezbędna?

Aby dobrze pojąć istotę pracy rekuperatora trzeba pomyśleć jak wiele kurzu i innych drobin unosi się w powietrzu. Staramy się chronić nasze dzieci szczególnie te narażone na alergie. Zapominamy jednak o tym, że nawet najbardziej sterylne warunki w domu nie zastąpią czystego powietrza. Szczególnie problem ten dotyka nas w okresie grzewczym kiedy z obawy przed utratą ciepła zapominamy o konieczności wietrzenia pomieszczeń. W takiej sytuacji powietrze znajdujące się w pokojach stoi, a zalegających w nim drobinek kurzu, elementów zużytego naskórka itp. mikrodrobin przybywa. Wtenczas powietrze staje się ciężkie, a oddychanie utrudnione. Brak cyrkulacji powietrza sprzyja bólom głowy oraz powoduje szereg innych skutków które potrafią uprzykrzyć życie.

Najczęstsze skutki suchego i zastanego powietrza to:

 Bóle głowy – są wynikiem niedotlenienia organizmu wynikającego zarówno ze słabego nawilżenia powietrza, a także niedostatecznej zawartości tlenu w nim zawartej.
– Przesuszanie się skóry – Szczególnie narażone są osoby ze skórą wrażliwą, jednak także u osób o unormowanej wewnętrznie gospodarce wodnej skóry towarzyszyć może zjawisko spierzchniętych ust, nadmiernie przetłuszczających się włosów czy łuszczącej się skóry.
– Przesuszanie się śluzówki – błona śluzowa to naturalne zabezpieczenie przed wirusami i bateriami. Jej permanentne przesuszanie zmniejsza naszą odporność czyniąc podatnymi na choroby. Często przesuszeniu się śluzówki towarzyszy uczucie drapania w gardle, a także swędzenie oraz łzawienie oczu.
– Kłopoty ze snem – sen to czas regeneracji organizmu, jednakże w warunkach niesprzyjających nasz organizm daje nam wskazówki że nie jest wypoczęty. Na początku możemy odczuwać uczucie suchości w ustach lub podkrążone oczy po przebudzeniu. Czasami możemy także zaobserwować duszący nas podczas snu kaszel.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperatory to urządzenia o stale rosnącej popularności, zarówno ze względu na jego właściwości jak i przez aktualne wymagania prawa budowlanego, które w praktyce determinuje konieczność montażu rekuperatora na nowych inwestycjach. 

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta – w wymienniku entalpicznym zachodzi wymiana ciepła i wilgoci między strumieniami nawiewanym i wywiewanym z pomieszczenia. Strumienie nie mieszają się jednak bezpośrednio – ciepło przenika przez ścianki a wilgoć infiltruje przez specjalne pory w materiale z którego zbudowany jest wymiennik. Właśnie to zjawisko nazywa się rekuperacją z odzyskiem wilgoci. Przepływ powietrza przez wymiennik zapewniają zastosowane w urządzeniu wentylatory – jeden zasysa powietrze z zewnętrz i nawiewa do pomieszczenia, a drugi wyciąga powietrze z pomieszczenia i usuwa go na zewnątrz. Rekuperator posiada często także filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia znajdujące się w przepływającym powietrzu.

Jak sterować urządzeniem?

Sterowanie pracą rekuperatora może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest dedykowany panel sterujący, który umożliwia m.in. ustalenie harmonogramu zasilania. Inną możliwością sterowania jest wykorzystanie modułu Wi-Fi i kontrola urządzenia za pośrednictwem np. Smartphon’a. Takie rozwiązanie jest kuszące szczególnie dla tych, którzy kochają nowinki techniczne. Warto zaznaczyć, że rekuperator nie wymaga wiele uwagi ze strony użytkownika – raz stworzony harmonogram sprawdzi się przez długi czas, bez konieczności zmian.

Co wiesz o dotacjach i ulgach na ten cel?

Jeżeli poważnie myślisz o założeniu systemu rekuperacji w Twoim domu, możesz śmiało ubiegać się o dotacje, a także ulgi podatkowe w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wnioski jakie będziesz musiał wypełnić są znacznie uproszczone, a korzyści wynikające z uczestnictwa w programie wymierne. Mowa tutaj o dofinansowaniu od 30 tysięcy złotych do nawet 37 tysięcy złotych. Wśród kosztów kwalifikowanych dotacji znajdziesz wszystkie czynności które są konieczne w celu rozpoczęcia, a także przeprowadzenia procesu montażu systemu rekuperacji – czyli od dokumentacji projektowej, poprzez zakup urządzenia, a skończywszy na jego montażu wraz z niezbędną instalacją. 

Więcej o dotacjach można znaleźć na stronie programu „Czyste Powietrze”.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
=